Anasayfa / Genel / Sinema / Tamamen Yanlış Anlaşılan 10 Sinema Filmi

Tamamen Yanlış Anlaşılan 10 Sinema Filmi

10. (500) Days of Summer

2009’da romantik komedi ( 500) Yaz Günleri tiyatrolarda gösterime girdi. Joseph Gordon-Levitt’in kalbi kırılmış karakteri Tom ile ilgili birçok kişi, böyle bir “harika” adam olmasına rağmen, onu arkadaşlık bölgesine koyan bir kötü adam olduğu için Zooey Deschanel’in karakterini Summer ile basur etti. Bununla birlikte, film izleyicinin geçmiş ilişkilerde kendi davranışlarını incelemesini sağlamıştır, çünkü herkes bir aradan sonra mağdur olarak kendini boyar.

Filmin tamamı boyunca, Summer Tom’a romantik bir ilişki aramayacağını açıkça belirtti. Aralarında koyduğu duygusal duvar hakkındaki dürüstlüğüne rağmen, Tom “tek” olduğuna inanmaya devam etti ve beklentilerini onun üzerine itti. Bu duygulara karşılık vermediğinde, ihanete uğradığını hissetti. Durumun gerçeğine dikkat etmek ve dinlemek yerine, Yaz fikrine aşık oldu . Entertainment Weekly ile yapılan 2019 röportajı sırasında Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel, 10 yıl dönümü için filmi tekrar ziyaret etti. Gordon-Levitt , “Bence yapılacak gerçekten eğlenceli bir şey, onu izlemeye çalışmak ve sadece sürekli Summer’ın ayakkabılarına koymak” dedi.

9. Vatandaş Kane

Citizen Kane , tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. Dünyadaki her film öğrencisi, bu şaheserden Orson Welles tarafından oturup zorla anlamını analiz etmek zorunda kaldı. Ancak, evde rahat bir izleyici olarak izliyorsanız, gerçekten neler olup bittiğini yanlış yorumlamak kolay olabilir. Filmde Charles Foster Kane adında bir adamı yoksulluktan milyoner olmaya yükseltiriz. Ölmekte olan sözcüğü “Rosebud” idi ve filmdeki gazeteciler “Rosebud” un gerçekte ne olduğunu anlamaya çalışırken çıldırıyorlar.

Donald Trump , Citizen Kane’in en sevdiği film olduğunu iddia etti ve bir röportaj sırasında Rosebud’u analiz etmesi istendi. “Birçok insan bunun önemini anlamıyor. Kimsenin önemi anlayabildiğinden emin değilim . Fakat bence çocukluğuna tekrar yalnız ve hüzünlü bir figür getirmek anlamına geliyor. ”Röportajın geri kalanında Trump, Kane’in talihsizliğini“ mütevazı bir düşüş ”olarak nitelendirdi ve eğer o karakterin“ farklı bir kadın ”elde etmesi gerektiğini söyledi. mutlu olmak istedim

Şey … Trump en azından yarı yolda haklıydı. Filmin sonunda, kameranın Kane’in tüm hazinelerinin üzerinde durduğunu görüyoruz ve sevgili çocukluk kızağı “Rosebud” da duruyor. Filmde daha önce bu kızakla karda oynuyordu. son çocukluk masumiyet anları. Temel olarak, filmin geri kalanını servet elde etmek için harcıyor, ama karda kaygılan kaygısız çocuğun olduğu kadar mutlu olamayacak.

8. Shining 

Shining , tüm zamanların en ünlü korku filmlerinden biridir. Ancak kitabın yazarı Stephen King, yönetmen Stanley Kubrick’in hikâyesinin amacını tamamen özleyen kişi olduğunun bilincindedir.Arsa, kışı Overlook Hotel adlı perili bir dağ tesisinde geçiren Torrance ailesini çevreliyor. Filmin başında, Jack Torrance ayıldı ve otel barında şımartmaya başlayana kadar periler başlamıyor.

Filmde, Jack’in çıplak erkek resimleriyle dolu olan Playgirl dergisinin bir sayısını okuduğu bir sahne var . Internet sleuth’ları bir miktar kazı yaptı ve bu konunun ensest hakkında bir makalesi olduğunu fark etti. Filmde, Danny Torrance’ın alkollü babası tarafından cinsel tacize uğradığını ve bu da genç çocuğun kötüleşen zihinsel durumunu açıklayabildiğini gösteren birkaç ipucu daha var. Jack Nicholson’ın karakter tasviri ile bir araya gelmesi, Jack Torrance’ı en başından çılgına çevirdi ve filmi perili olmak yerine zihinsel hastalıklarla ilgili olarak yorumlamak mümkün. Kitapta, Jack Torrance, bağımlılığı ile mücadele eden iyi bir baba ve aileleri, gerçek bir doğaüstü deneyimin ortasında onu bir arada tutmaya çalışıyor.

King, Stanley Kubrick’in The Shining adlı film versiyonunu o kadar beğenmedi ki, bir televizyon bakanlığında kendi versiyonunu yarattı . The Guardian ile yapılan bir röportajda King, The Shining’inen sevdiği kitaplardan biri olduğunu ve karakterlerin yıllarca onunla birlikte kaldığını açıklıyor . Sleepadlı bir devam filmi yazmaya karar verdi . Danny Torrance tamamen büyümüş, ancak açıkça Overlook Hotel’in olaylarından dolayı travma geçiriyor. Babasının alkolizmini miras alır, ancak AA’ya giderek yönetir. Aslında, psişik yetenekleri olduğunu öğreniyoruz. Sleep9’da 2019’da Ewan McGregor’un Danny Torrance başrol oynadığı bir sinema filmi olacak .

7. Amerikan Psiko

American Psycho tiyatrolarda gösterime girdikten sonra , toksik erkekliği ve şiddeti yüceltmek için basıldı. Boykot talep eden Ulusal Kadın Örgütü tarafından protesto edildi . Fakat gerçekte, Mary Herron adında bir kadın tarafından yönlendirildi ve herkesin varsaydığı şeyin tam tersini yapması gerekiyordu.

Karanlık bir komedi olarak, Christian Bale’nin karakterinin Patrick Bateman’ın nasıl narsist ve diğer insanlar hakkında umursamaz olduğunu görmemiz gerekiyor. Ayrıca tesadüfen seri katil. Bateman, film boyunca defalarca katil olduğunu itiraf ediyor, ama etrafındaki herkes dinlemeyecekleri kadar kendini emiyor. Romanın yazarı Bret Easton Ellis’in “Erkek davranışının eleştirisi olması gerekiyordu.Birçok insan bunun farkında değil. Kitabı okumadılar. ”

6. Donnie Darko

Donnie Darko , 2001 yılında piyasaya sürüldükten sonra , birçok insan çenesinin filmin sonunda düştüğünü hissetti. Taraftarlar, Donnie karakterinin gerçekten dünyayı kurtarmak için zaman içinde seyahat eden bir uçak motoru mu gönderdiğine ya da sadece akıl hastası olup olmadığına karar veremez. “Duygusal sorunların” olduğunu kabul ettiğinden dev bir tavşanın vizyonları var ve sık sık terapiye gidiyor, izleyiciler de her ikisinin de doğru olabileceğine inanabilir. Yazar ve yönetmen Richard Kelly, Donnie Darko’yu serbest bıraktığında sadece 26 yaşındaydı .

2017 yılında , yeni bir Yönetmen Cut of the filmi çıkardı ve böylece hayranların filmle ilgili sorularını cevaplamak için daha fazla ayrıntıya girebildi.  Orada olduğundan daha fazla bilgi vermek istemiştim. Çok yoğun, katmanlı bir film ve filmin ötesinde çok daha büyük bir dünya var. ” Yani, eğer hala komplo ile karıştıysanız, bu yeni kesimi ve yorumu izlemek isteyebilirsiniz.

5. Shutter Island 

Shutter Island , Leonardo DiCaprio tarafından oynanan Teddy Daniels adlı bir ABD Mareşaliyle ilgili.Boston dışındaki bir adadaki Ashecliffe Akıl Hastanesi’ni araştırıyor. Ancak bükümün sonunda, karısını öldürmek için zaman harcayan Andrew Laeddis adında bir hasta olduğu söylenir. Doktoru, Laeddis’in ABD Mareşal olma hayalini yaşamaya devam etmesine izin verdi, onu sonuçlandırmanın onun özdeşleşme kimliğinden uzaklaşmasına yardımcı olacağını umuyordu. Sonunda, o tekrarlar ve lobotomize edilmelidir. Ama “Burası beni meraklandırıyor. Hangisi daha kötü olurdu – bir canavar olarak yaşamak mı yoksa iyi bir adam olarak ölmek mi? ”

Bu, izleyicilerin bitene kadar kendi zihinlerini kaybettiğini söyledi. Filmde gerçekte olanlar hakkında kafanız karışmışsa, endişelenmeyin – yalnız değilsiniz. Leonardo Dicaprio bile yönetmen Martin Scorsese’ye “Nerede olduğum ya da ne yaptığım hakkında hiçbir fikrim yok” dedi.

DiCaprio ve Scorsese, teklifin arkasındaki anlamı açıklamayı reddederken, çoğu Andrew Laeddis’in gerçekten iyileştirildiği konusunda hemfikir, ancak gerçek hatıralarının suçluluk duygusuyla yaşayamıyordu.

Senarist Laeta Kalogridis, senaryoyu Dennis Lehane’nin romanından uyarladı. Hikaye o kadar karmaşıktı ki, Kalogridis , diyalogların herhangi birini yazmadan önce, bütün bir yıl boyunca süren 40 ila 50 sayfalık bir taslak oluşturmak zorunda kaldı . Filmi başka bir bakış açısıyla her tekrar izleyişinizde, daha önce hiç görmediğiniz gerçeklerle ilgili ipuçlarını alacaksınız.

4. Total Recall

1990’daki Total Recall filminde Arnold Schwarzenegger, herhangi bir fantezi senaryosunda herhangi birisinin yaşamasına izin vermeyi vaat eden “Recall” adlı bir hizmet için para ödeyen Quaid adlı bir adamı oynuyor. Gizli bir ajan olmak istediğini söylüyor ancak prosedür bitmeden önce kendisini Mars gezegenine götüren bir dizi garip olayda yakalandığını fark ediyor.

Filmin sonunda onu Mars’ta dururken görüyor, yeni sevgilisiyle ufka bakıyor. Filmin hayranları, filmin olaylarının gerçekten yaşanıp yaşanmadığını ya da parasını ödeyeceği fantastik gizli ajan senaryosunun bir parçası olup olmadığını tartışıyorlardı. Yönetmene göre , Paul Verhoeven, “ Total Recall , bunun gerçek olup olmadığını ya da bir rüya olduğunu söylemez. Gerçekten bu gerçekliğin var olduğunu ve bu gerçekliğin var olduğunu ve her ikisinin de aynı anda var olduğunu söylüyor. ”Yani, temel olarak, herkes haklı ve insanlar bunun üzerine tartışmayı bırakabiliyor.

3. İnception

Başlama filminin karakterleri rüyalar rüyalar içine girer. Güçlü bir CEO’nun bilinçaltına bir fikir ekleme misyonundalar. Tek sorun, Leonardo DiCaprio’nun karakteri Cobb’un karısının hatırasına kapılmıştı ve görevlerini sabote etmeye çalışıyordu. Karakterlerin her biri, rüyaları gerçeklikten ayırmalarına yardımcı olmak için onlarla birlikte bir totem taşıyor.

Filmin sonunda, Cobb karısının ölümüyle kapanıyor ve çocuklarının velayetini geri alıyor. Fotoğraf makinesi Cobb’un dönen bir top olan totemine odaklanıyor. Her an devrilebilir gibi görünüyor, gerçekte olduğunu gösteriyor. Ama film, gerçekten bir rüyada olup olmadığını öğrenmeden önce biter. Her yerdeki taraftarlar bu sahnede birbirleriyle tartıştılar. Ancak, Başlangıç’ın sona ermesinin arkasındaki asıl mesaj , Cobb’un çocuklarına sahip olduktan sonra, onun yeni gerçeği yapmayı seçtiğidir. Ve Christopher Nolan’a göre , seyircinin, bitenin gerçekte ne anlama geldiğiyle ilgili kendi sonuçlarını çıkarmasını tercih etti.

2. Lekesiz Aklın Ebedi Güneş Işığı

Lekesiz Zihin Ebedi Güneş Işığı çok trippy bir bilim kurgu romantik komedi oldu. Clementine ve Joel adlı bir çift ayrıldı ve ilişkilerinin hatıralarını silen bir prosedür için ödeme yapmayı seçti. Herhangi bir gizli mesajı görmeyi denemek için tekrar tekrar izleyen birçok hayranı vardı. Dışarıdaki bazı insanlar Clementine ve Joel’in ilişkilerinin hafızasını birkaç kez sildiklerini ve bu süreci sonsuza dek tekrarlamaya mahkum olduklarına dair bir teori var. Clementine saçını çok fazla boyadığından, her rengin yeni bir zaman çizelgesini temsil ettiğini teorilediler.

Gerçekte, Clementine saç rengini yalnızca bir ilişki boyunca değiştirir. Her renk , aşk hikayelerinin“mevsimini” temsil eder – yeni aşkın “baharında” yeşilden, ayrılıkların buzlu soğuklarında “kış” ın mavisine. İlk kez bir araya geldiklerinde, Joel depresyona girdi ve Clementine’den bütün sorunlarını çözecek ve onu daha mutlu bir insan yapacak olan “manik peri rüyası kızı” olmasını bekledi. Bu beklentisi karşılayamadığında, işler dağıldı. Sonunda, Joel ve Clementine yine birbirlerini bulurlar ve ilişkilerine ikinci bir şans vermeyi seçerler. Artık mükemmellik bekleyen ilişkiye girmiyorlar, bu da sonuçta onlar için daha sağlıklı olacak.

1. Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü’nün ilk kuralı, Dövüş Kulübü hakkında konuşmamanız … Tabii ki 1999 filminden bahsetmiyorsak. Filmin öncülüğünü yaptıktan sonra, her yerdeki genç erkekler Tyler Durden’ı putlaştırmaya başladı ve gerçek hayattaki dövüş kulüpleri dünyaya yayıldı. Ancak, filmden uzaklaşanlar için birisini yumruklamak ve evlerini yakmak zorunda kalanlar için bu noktayı tamamen kaçırdılar.

Seyirci, Durden’ün tüketimciliği reddetmesi ve “nefret ettiğimiz işler, ihtiyaç duymadığımız için satın alabilmemiz (tüketebilmemiz) ” ile ilgili olabilir. Ancak toplumu reddetmesi inanılmaz tehlikelidir.Çaresiz erkeklerin radikal ideolojilerin ardında toplanmasının ne kadar kolay olduğunu göstermek içindir. Son sahnede, Proje Mayhem bütün şehri havaya uçurdu. Onun delirmiş olduğunu ve idolleşecek birini değil demek istedik. Röportaj sırasında Dövüş Kulübü’nün yazarı Chuck Palahniuk şöyle dedi :    İdeal olarak, her insan Dövüş Kulübünden ayrılacak ve hayalleri ne olursa olsun yaşamaya devam edeceklerdi – dünyada ulaşmak istediklerini neye taşıyabilecekleri bir potansiyel ve yetenekleri hissedeceklerdi. Dövüş Kulübünün kendisini devam ettirmekle ilgili değildi. ”

Yazar Hakkında ; adminyazankafa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir