Anasayfa / Genel / Meşgul İnsanlar İçin 8 Zaman Yönetimi Stratejisi

Meşgul İnsanlar İçin 8 Zaman Yönetimi Stratejisi

Şirket ortamında çalıştığım ve girişimci girişimcileri çalıştığım 25 yıl boyunca insanlar her zaman zaman yönetimi becerilerini geliştirmeye çalıştılar.

Bir koç olarak insanlar bana sık sık geliyorlar çünkü her gün istedikleri her şeyi elde etmek için yeterli zamanları olmadığını düşünüyorlar. Meşguller, ancak onlara büyük neşe veren veya işlerinde ve yaşamlarında gerçek bir etki yaratan şeyler üzerinde çalışmıyorlar.

Gün boyu sürekli hareket halinde olmak normdur. Sonsuz bir meşguliyet döngüsüne sıkışıp kalmışlar ve zamanlarını görevlerle dolduruyorlar.

Yoğun işle ilgili dikkatimi çeken şeylerden biri, insanları daha üretken veya yaratıcı yapmamasıdır. Aslında, daha fazla karmaşıklık ve karmaşıklık yaratır.

E-postalarla uğraşmak, çok sayıda toplantıya katılmak, çoklu görev yapmak ve düşük değerli aktiviteler üzerinde çalışmak çoğu zaman zamanınızı en iyi şekilde kullanmaz.

Ya zamanınızı nasıl yönettiğinizi düşünmenin farklı bir yolu varsa? Zamanınızı daha etkili bir şekilde yönetebilmeyi ve elde ettiğiniz şeyden memnun kalmayı her gün bitirebilmeyi ister misiniz?

Meşgul insanların daha etkili, üretken olmak ve en önemli şeylerden daha fazlasını elde etmek için kullanabilecekleri basit zaman yönetimi stratejileri vardır.

Aşağıda meşgul insanların şu anda hayatlarını kolaylaştırmak ve zamanlarını nasıl yöneteceklerini düşündüklerini değiştirmek için uygulayabilecekleri 8 zaman yönetimi stratejisi bulunmaktadır.

1. Zaman Denetimi Alın

Vaktinizi kontrol altına almak istiyorsanız, ilk adım vaktinizi nasıl harcadığınızı anlamaktır.

Nerede olduğunuz, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığı konusunda netlik elde edene kadar değişiklik yapamazsınız.

Bu denetim size, yarattığınız değerin ve her bir projeye veya göreve yatırım yaptığınız zaman verdiğiniz sonuçların büyük bir resmini verir. Her şeyi basitleştirmenize yardımcı olacak, böylece zamanınızı verimli kullanıp kullanmadığınızı çok hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz.

Koçluk müşterilerim zaman denetimi yaptığında bunu genellikle yedi gün boyunca yaparlar ve sizin için de aynısını öneririm.

Zaman Denetimi Nasıl Yapılır?

  1. Boş bir kağıt parçası alın
  2. Üstüne bir tarih koyun
  3. Sayfa boyunca üç satır çizin
  4. ‘Yüksek Değerli Çalışma’ başlıklı İlk Sütun Başlığı
  5. “İyi İş” başlıklı İkinci Sütun Başlığı
  6. ‘Düşük Değerli Çalışma’ başlıklı Üçüncü sütuna başlık

Yüksek Değerli İş , yapmayı sevdiğiniz, iyi çalıştığınız bir iştir. En büyük sonuçları veren iş bu.

İyi İş , zevk aldığınız iştir. İyi sonuçlar verir, ancak genellikle tekrarlayan ve başkalarının eşit derecede iyi veya daha iyi yapabileceği işler

Düşük Değer Çalışma sizi heyecanlandırmaz ve muhtemelen sizi sinirlendirir. Mükemmel sonuçlar vermez, enerji seviyenizi düşürür ve durdurulabilir veya başkasına verilebilir.

Üstlendiğiniz her proje veya görev için, çalışmanın adı ve harcanan zaman miktarını içeren üç sütundan birine atayın.

7 günün sonunda, her bir sütunda ve her projede harcanan sürenin toplamı.

Kağıtları tercih ederim,çok daha kullanışlı olur.Ancak modern telefon app i de tercih edebilirsiniz

Bu bir göz açma egzersizi olabilir. Denetimin sonunda, zamanınızı nasıl harcadığınızı iyileştirmenin yollarını arayın. En büyük etkiyi yaratan, daha fazla neşe getiren ve istediğiniz sonuçları sunan Yüksek Değerli Çalışma yaparak nasıl daha fazla zaman geçirebileceğinizi kendinize sorun.

2. Zaman Yönetimi Hedeflerini Belirle

Net bir vizyon ya da hedef olmadan, sürüklenmesi, odağını kaybetmesi ve dikkatinin dağılması kolay olabilir.

Nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi netleştirerek, zamanınızı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yüksek değerli faaliyetlere odaklamak çok daha kolay hale gelir.

Hedefler açıkça ideal geleceği neye benzediğini belirlemek ve oraya bir plan ve yol oluşturabilir.

Bu netlikle her şeyi basitleştirebilirsiniz. Varış noktanız konusunda netsiniz ve zamanınızı, kaynaklarınızı ve oraya ulaşmanız için insanları yönetmenin en iyi yolunu biliyorsunuz,

Neyi en iyi yaptığınızı ve neyin en büyük etkiyi yaratabileceğini anlayarak, zamanınızı nasıl en iyi şekilde kullanabileceğinizi ve başkalarına hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecekleri konusunda daha fazla netlik kazanırsınız.

Zamanında ustalaşmak kısmen hangi değişiklikleri yapabileceğinle ilgilidir. Ayrıca, daha etkili olmanıza kimin yardımcı olabileceği ile ilgili.

Hedeflerin belirlenmesi, doğru yönde ilerlemek, zamandan tasarruf sağlamak ve iş yoğunluğunu ve ertelemeyi azaltmak için size irade ve motivasyon sağlayabilir.

Her 90 günlük süre için hedefler belirleyin ve ardından bu döngünün sonunda performansınızı gözden geçirin. Neyin işe yaradığını ve elde ettiğiniz başarıları inceleyin. Ardından 90 günlük hedeflerinizi belirleyin.

Bu makalede yapılması gerekenleri belirlemek için hedef belirleme hakkında daha fazla bilgi edinin: Daha Fazla İş Yapmak için Hedefleri Belirlemede Akıllı İpuçları

3. Delege ve Dış Kaynak Kullanımı

Bir zaman denetimini tamamladığınızda, tam olarak şu anda zamanınızı nerede harcadığınızı ve hangi faaliyetlere harcadığınızı anlarsınız.

Etkili dengenin anahtarı , benzersiz güçlü yönlerinizi ve yarattığınız en büyük değeri anlamak ve bu işi yapmak için nasıl daha fazla zaman harcayabileceğinizi hesaplamaktır.

Bazen işi bitirebilecek tek kişi olduğumuzu hissediyoruz, bu yüzden zevk almadığımız ve en iyi yaptığımız şeylerden uzaklaşmamız gereken görevler üstleniyoruz.

Daha iyi, daha verimli işler yaparak hepimiz saatler geri alabiliriz. Yapmayı sevdiğimiz iş.

Her şeyi programınıza nasıl yerleştirebileceğinizi düşünmek yerine, proje ve görevleri üstlenebilecek kişilerin kimler olduğunu düşünün.

Yaratıcı enerjinizin ve benzersiz becerilerinizin en iyi şekilde nerede kullanılabileceğini düşünün.

Birlikte çalıştığım Seyahat Acentası CEO’su, haftada 15 saat çalıştı, ancak beraberinde çalışmak için bir asistan işe aldı. Zamanının çoğunu en iyi yaptığını ve yapmayı sevdiği şeyleri yaparak geçirebildi. Bu, yeni işler kazanmayı, müşterileriyle zaman geçirmeyi ve daha fazla başvuru almayı içeriyordu.

Bu ipucunu dene:

Her 90 günde bir, şu anda sizi sinirlendiren, sizi rahatsız eden veya gerçek bir değer sağlamayan Düşük Değerli Çalışma listenizdeki 3 şeyi nasıl ortadan kaldırabileceğinizi düşünün.

İyi İşler listenizden, temsilci veya dış kaynak temin edebileceğiniz 3 şeyi düşünün.

Yüksek Değerli Listenizden daha fazla zaman harcamak istediğiniz 3 şeyi düşünün.

En iyi yaptığınız şeylere daha fazla zaman ayırmak ve en yüksek sonuçları elde etmek için bu süreci takip etmek için her 90 günde bir kendinizi daha da özgürleştirin.

Temsilci temini hakkında bu kılavuz sizin için yararlı olacaktır:

4. Önceliklendirmeye Başlayın

Zamanınızı ve gelecekteki hedeflerinizi nasıl harcamak istediğiniz konusunda net ve kasıtlı olduğunuzda, kilit amaç bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için zamanınızı önceliklendirmeye başlamaktır.

Öncelikleri belirlemezseniz, odağı kaybedebilir, dikkatiniz dağılmayabilir ve ertelemeye başlayabilirsiniz. Zamanınız düşük değerli aktivitelerle dolar ve mükemmeliyetçilik içeri girer.

Yapılacaklar listenizde her gün 20 şey varsa, önceliklendirme yapmazsınız. Hiç bitmeyen bir Yapılacaklar listesi ve şişkin Gelen Kutunuz olduğunda, iş yükünüz sürekli olarak uzar ve bu da bunalmaya ve netlik ve odak kaybına neden olur.

Süper meşgulseniz, zaman yönetiminin anahtarı odaklanmanız ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak faaliyetler etrafında önceliklendirmedir.

Basit bir zaman yönetimi stratejisi, her gün elde etmek istediğiniz en fazla beş şeyi belirlemektir. Bunlar senin önceliklerin.

Onları tamamlamayı başarırsanız, başka şeyler üzerinde çalışabilirsiniz ancak tanımladığınız beş kişi önceliklidir.

Bu niyet, dikkatinizin dağılmamasını ve öncelik listenizde olmayan öğelere ve görevlere geçmenizi sağlar.

Daha iyi önceliklerin nasıl belirleneceğine dair şu makaleye göz atın:  10 Dakikada En Doğru Nasıl Çalışılır ve 10X Daha Hızlı Çalışın

5. Önce En Önemli Şeyleri Yapın

Bu strateji, etkili zaman yönetiminin anahtarlarından biridir.

Gününüze kendinize sorarak başlayın:

“Bugün kesinlikle elde etmem gereken bir numaralı şey nedir?”

Bu konuda netleştikten sonra ve o şeye ulaşmayı taahhüt edersen, işi gerçekten yapacaksın.

Bu teknik bozukluğu, dikkat dağınıklıklarını ve kaosun gününüzü etkilemesini önleyecektir.

Sebep? İrade gücünüzün güçlü olduğu günün başında bilinçli bir karar verdiniz.

Gününüzü giyerken odaklanmak için daha az ve daha az irade ve enerjiye sahip olduğunuzu fark ettiniz mi?

Öyleyse, önce en önemli şeyi veya şeyleri yapın.

Potansiyel müşterilerle görüşme ayarladıysanız, sabahleyin bunu yapın.

Yazacak önemli bir sunumunuz varsa, sabahları tekrar yapın.

Çoklu görev yapma. Bir seferde bir projeye odaklanın ve tamamlanana kadar üzerinde çalışın.

En önemli şeyiniz ne olursa olsun, ilk önce o şeyi yaparsanız, önemli bir şey yapmadığınız bir gün asla olmaz.

Bu basit zaman yönetimi stratejisini takip ederek, genellikle çok verimli bir gün geçirirsiniz.Bazen işler öncelikli değilse veya hedeflerinize uymuyorsa, daha fazla sık sık söylemeye başlamanız gerekebilir. Nasıl? Bu makaleden hayır demeyi öğrenin.

6. Mükemmel Sabah ve Akşam Rutini Yaratın

Zirvede fiziksel ve zihinsel olarak çalışıyorsanız, çok daha odaklı ve üretken olacaksınız.

Mükemmel sabah rutininizi oluşturmak , gün için temel önceliklerinizi yerine getirmek için size netlik odağını ve enerjiyi sağlayabilir.

Mümkünse, 60-90 dakikanızı, SİZİN elde etmek istediğiniz şeye odaklanarak, her gün bir ‘yüksek performans’ günü kurarak geçirin.

Sağlıklı bir kahvaltı yapın, okuyun, meditasyon yapın, yürüyüşe çıkın – hangisi sizin için en uygunsa. Ardından düzenleyin ve güne yönelik öncelikleriniz konusunda net olun.

Odaklanmak istediğiniz Tek Şey nedir – ilk önce o şeyi yapın. Bu taahhüt ve tutarlılık alır.

Başlamak zor olabilir, ancak spor salonuna gitmek gibi, istediğiniz sonuçları elde etmeye başlarsanız, zamanla daha kolaylaşabilirsiniz.

Verimliliğinizi iki katına çıkarmak ve zamanınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız , sabah rutininizi desteklemek için bir akşam rutini oluşturun .

Her günün sonunda, kendinizi güne yansıtmak için 15 dakika verin. O gün için harika olan 3 şeyi yazın. Bu, yeni bir müşteri edinmek, yaptığınız harika bir toplantı, işinizle ilgili olumlu yorumlar almak olabilir. Kendini olumlu ve güvende hissettiren her şey. Bu strateji aynı zamanda başardıklarınız için minnettar hissetmenizi sağlar.

Ardından, öncelik sırasına göre listelenen ertesi gün elde etmek istediğiniz 3-5 şeyi yazın. Bu, ertesi sabah aklınızda her şeyin taze olmasını sağlayacak ve kendine güvenen bir zihniyet yaratacaktır.

Bu stratejiye daha fazla katman eklemek için, önümüzdeki hafta için temel önceliklerinizi belirleyerek bir Pazar günü 30 dakika geçirin.

7. Zaman Bloklarında Çalışma

Zamanınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak, daha fazla özgürlük yaşamak ve herhangi bir stres ve baskı hissini fethetmek konusunda ciddiyseniz, o zaman çoklu görev yapmamalısınız.

Bunun yerine, öncelikli projeleriniz üzerinde yoğunlaşmış zaman diliminde çalışın. Görevler veya projeler arasında geçiş yapmayın.

60/60/30 prensibi üzerinde çalışıyorum, 50 dakikalık parçalar halinde çalışıyorum, sonra ilk iki parça için 10 dakikalık bir mola veriyorum, ardından okumak, yürümek veya meditasyon yapmak için 30 dakika alıyorum.

Bu strateji, gün boyunca enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olabilir ve projeler tamamlanacağı için size gerçek bir başarı hissi verebilir.

Birçok kişi zamanlarını takip etmek için Pomodoro tekniğini kullanır , ancak telefonunuzdaki zamanlayıcı işlevini kullanabilirsiniz.

8. Kendinize Zaman ayırın

Her gün kendinize ne kadar zaman ayırıyor veya küçük veya büyük başarıları kutluyorsunuz?

Bazıları için, daha çok çalışmak ve mümkün olduğunca çok şey yapmak için daha uzun saatler çalışmak bir başarı rozetidir.

Bunu sürekli yapmaya devam ederseniz, tükenmişlik tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Zamanınızı en üst düzeyde kullanarak, iş akışınızı kolaylaştırarak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yüksek değerli faaliyetlere odaklanarak, kendinize ve önemli insanlara harcamak için daha fazla zamanınız olacak.

Bu zamanı kişisel gelişim için mi yoksa ailenizle veya arkadaşlarınızla mı geçirmek istediğinize, işinizden zaman ayırma konusunda kendinize izin vermelisiniz, bu size kalmış ancak kendinize o zamanı verin.

Stratejik Koçun Kurucusu Dan Sullivan, zamanınızı, enerjinizi ve yaratıcılığınızı odaklanmanıza yardımcı olmak için en iyi sonuçları elde etmek için benzersiz bir zaman yönetimi sistemi yarattı. [1]

Bu zaman yönetimi sisteminin bir parçası, 24 saatlik bir gün olan Ücretsiz Günleri, gece yarısından gece yarısına kadar olan ve işle ilgili hiçbir faaliyetin olmadığı bir odak noktasıdır.

Bu günün amacı, insanların yüksek verimlilik ve yaratıcılık seviyelerini koruyabilmeleri için enerjiyi gençleştirmelerine ve artırmalarına yardımcı olmaktır.

Yazar Hakkında ; adminyazankafa

Buna da göz at

İşlerinizi kolaylaştıracak en iyi iphone uygulamaları

1. OmniFocus Bu uygulama pahalı iken pazardaki en sağlam ve tam özellikli üretkenlik uygulamalarından biri olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir