Anasayfa / Genel / Kişisel Gelişim İçin Her gün Yapmanız Gereken 23 Alışkanlık

Kişisel Gelişim İçin Her gün Yapmanız Gereken 23 Alışkanlık

1. Kitap Okuma alışkanlığı başlatın.

Kitap okumak, yalnızca bilgi seviyenizin arttırmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sizi sürekli yeni kelimelere maruz bırakacak, bu da beyninizin büyümesini sağlayacak. Koşuya gitmek, kalbinize ve kaslarınıza egzersiz yapmak gibi, kitap okuma da beyninize uygun bir egzersiz yaparak hafıza fonksiyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur.

Hafıza yaşla birlikte zayıflat ve beyin fonksiyonları işlevini yitirmeye başlar. Ancak düzenli okuma eylemi bu süreci yavaşlatmaya yardımcı olabilir, zihninizi diri tutar. 

Her gün okumak gibi günlük kişisel gelişim zorlukları daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olacaktır.

Stresinizi azaltın ve günlük okuma alışkanlığınızla hafızanızı ve yaratıcılığınızı geliştirin.

İyi bir kitap okuma alışkanlığı günlük stresi azaltmanıza, hafızanızı geliştirmenize ve hatta sizi daha yaratıcı hale getirmenize yardımcı olur. Alzheimer ve demansı önlemeye yardımcı olduğu için, okuma da zihninizi sağlıklı tutacaktır.

İş yerinde molalar sırasında, gidip giderken veya hatta çocuğunuza geceleri okuyabiliyorsanız, gününüze mümkün olduğunca fazla okuma ekleyin.

2. Gelişmeye açık olun.

Sabit bir görüşe sahip insanlar, yeteneklerinizle doğduğunuza inanırlar ve ne kadar pratik yaparsanız yapın, ne kadar çalışırsanız yapın, yalnızca belirli bir başarı seviyesine ulaşabileceğinizi düşünürsünüz.

Ancak, Gelişim odaklı düşünürseniz, kendinizi her zaman geliştirmeye devam edebileceğinize inanırsınız. Kendinizi eğitmeyi asla bırakmayın. Gelişme zihniyetine sahip olmak; yeteneklerinizi ve zekanızı geliştirmenize olanak sağlar.

3. Düzenli olarak meditasyon yapın.

İnsanlar binlerce yıldır stres ve endişe ile mücadele etmek için meditasyon yapıyor. Meditasyon ve özellikle farkındalık meditasyonu , huzura kavuşmanızı sağlar.

Meditasyon yapmanın birçok farklı yolu var, ancak tüm teknikler farkındalığı geliştirme ve bilincinizi genişletme etrafında dönüyor.

Günlük kişisel gelişim için bu kişisel gelişim egzersizlerini kullanın.

Günlük meditasyonun birçok faydası var. Onlardan zevk almak için düzenli olarak meditasyon yapın.

Meditasyonun amacı kimin meditasyon yaptığına bağlıdır, ancak düzenli olarak meditasyon yapan herkes ondan fiziksel, zihinsel, duygusal ve manevi yollardan faydalanacaktır.

Meditasyon;stresi ve kaygıyı hafifletir, kan basıncını düşürür, kolesterolü düşürür, vücudun oksijeni daha verimli kullanmasına yardımcı olur ve uykuyu iyileştirir.

4.Öncelik ve Hedeflerinizi ortaya koyun.

Senin önceliklerin,senin hayatında şu anda hayatında en önemli ve anlamlı olan şeyler. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, taviz vermek istemediğiniz bir şey yapmalısınız.Hayatın merkezinde siz varsınız ,başka birisi değil.

Değerlerinizi ve hedeflerinizi inceleyin.Nihayetinde bu hedeflere ulaşmak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olun. Hedef belirlemeden ve bir planınız olduğundan emin olmadan hiçbir yere ulaşamazsınız.

5. Başarınızı görselleştirin.

Sahip olduğunuz büyük bir hedef veya sürdürmek istediğiniz bir başarı hakkında düşündüğünüzde, yüzleşmeniz gereken engelleri göz önüne almak normaldir.

Sorun şu ki, bu engellerin hayallerimizi aşmasına izin verme eğilimindeyiz ve bu da herhangi bir ilerleme kaydetmemizi önlüyor. Ancak engel oluşturmak yerine, zafer düşünün.

Kelimenin tam anlamıyla, hedeflerinize ulaşmak için nasıl bir his olduğunu hayal edin. Neye benzeyecek, etrafta kim olacak ve geleceğiniz için ne gibi etkileri olacaktır? Hedefinizi gerçekleştirirken kendinizi görebiliyorsanız, bu hedefe doğru çalışmak daha kolay olacaktır.Yapabiliyorsanız hedefleriniz yazıya hatta resme dökün .Uyduğunuz odada bir yerde asılı olsun.

6. Gelişiminizi takip edin.

İlerlemenizi ölçmek, herhangi bir hedefe ulaşmanın hayati bir parçasıdır. Pistte kalmanıza ve zorlu bir noktaya dokunduğunuzda bile ilerlemeniz için motive olmanıza yardımcı olabilir.

Araştırmalar, bir hedef başka bir kişi tarafından ortaya atılmak yerine bir kişinin kendi motivasyonlarından geldiğinde, insanların amaçlarına ulaşmak için gerekli güdümde kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit etti.

Kişisel gelişiminiz için bu kişilik gelişimi alıştırmaları ile harekete geçin.  İlerlemenizi ve günlük kişisel gelişiminizi ölçün.

İlerlemenizi takip edin, böylece nerede değişiklik yapacağınızı ve ne zaman belli alışkanlıkları yapabileceğinizi öğrenin.

Süreç analizi yapmanın ve sürekli gelişiminize bakmanın nedeni, performansınızı anlamlı bir şekilde arttırmaktır. İlerlemenizi takip etmeden, gelişip gelişmediğinizi bile bilemeyebilirsiniz ve hangi şeylerin anlamlı olduğunu söyleyemezsiniz.

Hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda diğer insanlara değer veriyor musunuz? İçsel başarı ölçütlerinin çokluğu, sunduğunuz değer hakkında çok fazla şey söylemez. Sürekli iyileştirmeler görmek istediğiniz süreç performansıdır.

7. Zamanınızı iyi kullanın.

Zamanınızı akıllıca kullanmanız önemlidir. Kendinizi biraz boş zaman geçirme lüksüyle bulursanız , televizyonun önünde boşa harcamayın . Bunun yerine, zamanınızı etkili bir şekilde yönetin, böylece hedeflerinize doğru şekilde ilerlemenizi sağlayabilirsiniz.

Zamanınızdaki çelişkili talepleri dengelemek için etkili stratejiler geliştirmek zorunludur. Gün için en önemli görevlerinizi belirlemek üzere her sabah biraz zaman ayırın ve başarılı olmalarını sağlamak için bir plan oluşturun.

8. Yeni beceriler öğrenin.

Her gün yaptığınız şeyleri düşünmeyi bıraktığınızda, muhtemelen yeni beceriler öğrenmek için zaman ayırmayı düşünmüyorsunuz. Telaşlı yaşam tarzları yaşamak, yeni şeyler öğrenmeyi göz korkutucu kılar.

Hayatımız boyunca öğrenmeye devam etmek, sürekli değişen bir dünyada güncel kalmak için çok önemlidir. Yeni beceriler öğrenmeyi bırakırsanız, dünyanın geri kalanı hızla ilerlerken aslında geriye doğru hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Sürekli olarak başarılı olanlar, yeni beceriler edinmede en iyisidir

9. Düzenli egzersiz yapın.

İnsanlar günlerinin çoğunu, özellikle ofis işlerinde çalışanları oturarak geçirme eğilimindedirler. Vücudumuz bütün gün hareketsiz hale getirilmedi, bu nedenle genel sağlığınızın mümkün olduğunca kalkması ve hareket etmesi önemlidir.

İş dışında egzersiz yapmak çok önemlidir ve önemli bir başlangıç ​​noktasıdır. Ancak, kendinizi sadece günde bir saat hareket ettirmekle sınırlandırmak, zamanınızın geri kalanında oturmak ya da uzanmak için yeterli olmaz.

Günlük kişisel gelişim, düzenli fiziksel egzersiz gibi hızlı büyüme egzersizleri, her gün en iyi kendiniz olmanızdır.

Düzenli egzersiz, hangi şekilde olursa olsun, daha uzun ve daha mutlu bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabilir.

Egzersizinizden sorumlu olmanıza yardımcı olacak bir arkadaş bulun. Gruplar halinde çalışabiliyorsanız, bu egzersizinizi daha eğlenceli hale getirmek için gününüze sosyal bir zaman kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

10. Vücudunuza saygı gösterin.

Ürünleri kullanın, yemek yiyin ve vücudunuza zarar vermeyecek etkinlikler yapın. Ömrünüz boyunca bir bedeniniz var, bu yüzden yol boyunca onunla ilgilenmek zorunludur.

Alkol, sigara ve işlenmiş yiyecekler gibi zararlı maddelerden kaçının. Bunun yerine, optimum sağlık elde etmek için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlamak için vücudunuzla birlikte çalışın. Bütün yiyecekleri bitki bazlı bir diyetin parçası olarak yiyin ve vücudunuzun sağlıklı kalmak için gereken restoratif uykuyu almasını sağlayın.

Ek olarak, diyetinize ne tür vitaminler veya mineraller eklemeniz gerekebileceğini görmek için doktorunuzla konuşun. Vitaminlerinizin çoğunu diyetinizden almak en iyisidir, ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir konuda yetersizseniz takviye almak da önemlidir.

11. Kişisel bakım alıştırması yapın.

Her ne kadar “öz bakım” terimi hoşgörülü gelse de, kişinin genel refahı için kritik öneme sahiptir. Çok fazla çalışmaktan kaynaklanan stres ve yorgunlukların vücut üzerinde toksik etkileri vardır.

Üretken olmaya çalıştığınız zamanlarda çok çalışmak önemli olsa da, kendinize ve vücudunuza dikkat etmek eşit derecede önemlidir, böylece her zaman oyununuzun başında olursunuz.

12. Dikkatlice yiyin.

Dikkatli yemek yemek yeme şeklinize odaklanmakla ilgilidir. Araştırmalar, dikkatli yeme uygulamasının sindirimi artırmaya yardımcı olduğunu, öğünler arasındaki iştahınızı azalttığını ve yemeğinizin tadını daha fazla çıkarmanıza yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ne yediğinize odaklanmak, daha iyi seçimler yapmanıza, fazla yemekten kaçınmanıza ve yiyeceklerin tadını çıkarmanıza yardımcı olmak için yeterli olabilir. 

13. Düzenli aralar ve iniş zamanları ayarlayın.

En iyi kendin olmak için, zihninin ve vücudunun ihtiyaç duyduğunda iyileşmesini sağladığından emin olmalısın.

Kendinizi kurtarma şansı vermek için çalışma saatlerinizi ara ve çalışma süresi ile dengeleyin. Oluşturduğunuz takvime bağlı kalın ve bu eylem öğesine isteğe bağlı olarak bakmayın. Vücudunuzu yeniden canlandırmanız gerekiyor, böylece günün geri kalanında başarıya varabilirsiniz.

Bu günlük gelişim alıştırmaları, kendinize her gün daha fazla anlam vererek hayattan daha fazlasını elde etmenize yardımcı olur.

Düzenli aralar vermek yalnızca verimliliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur.

Ara verdikten sonra, daha fazla enerjiniz olacak ve yaptığınız işi halletmek için daha donanımlı olacaksınız. Her zaman nefes alıp vermeden çalışmaya çalışırsanız ve sonra solmaya başlayacak ve hata yapma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Biraz su alın, kısa bir yürüyüşe çıkın ya da fikrinizi yenilemek için bir şeyler atıştırın.

14. Günlük su alımınıza dikkat edin.

Çoğu insan yeterince su içmez. Ancak her gün yeterince su içmek sağlığınızı, zindeliğinizi, kilo kontrolünüzü, ruh halinizi ve hatta enerji seviyenizi iyileştirmenize yardımcı olur.

Dışarı attığınız kadar su içmiyorsanız dehidre olabilirsiniz. Daha sıcak bir iklimde iseniz, yorucu bir egzersiz yapmanız, yüksek irtifalarda yürüyüş veya daha yaşlı olmanız durumunda bu daha da olabilir.

İçme suyu, sıvı seviyelerinizin dengelenmesine ve korunmasına yardımcı olduğundan, her gün ne kadar içtiğinize dikkat etmeniz önemlidir.

Sade su içme hayranı değilseniz, daha lezzetli hale getirmek için biraz limon ekleyin. Vitamin, mineral ve lezzet eklemek için bir miktar meyve veya salatalık suyunu da içine alabilirsin. Gününüze daha fazla su eklemenin ve susuz kalmanın birçok yaratıcı yolu vardır.

15. Günlük farkındalık uygulayın.

Dikkat, tüm dikkatinizi şu ana verme ve yargılamadan kabul etme uygulamasıdır. Dikkat, stres azaltmada ve genel mutlulukta önemli bir faktör olarak bulunmuştur.

16. Dikkatli dinleme alıştırması yapın.

Dikkatli Dinleme , çalışan düşüncelerinizi durdurmanıza yardımcı olur, böylece sizinle paylaşılan mesajı duyabilir ve konuşmacı anlaşılabilir hissedebilir.

Bu, tanıştığınız insanlarla daha derin bağlantı kurmanıza yardımcı olacak ve kendiniz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda empati geliştirmenize, konuşan ortağınızı daha uzun süre dinlemenize ve bilgileri saklamanıza yardımcı olacaktır.

Kişisel gelişim egzersizleri mükemmellik yerine sürekli gelişim için çaba göstermenize yardımcı olur.  İlişki kurmak.

Dikkatli dinleme, sevdiklerinizle daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

17. Şükran alıştırması yapın.

Her gün biraz zaman ayırıp, sizin için iyi giden şeyleri tam olarak belirlemek, moralinizi yükseltmenize ve yeni bir takdir duygusu hissetmenize yardımcı olabilir. Bir şükran günlüğü tutmak, şükran uygulamaya başlamanın iyi bir yoludur.

Etrafınızdaki her şey negatif göründüğünde, yapılması zor bir şey gibi görünebilir. Ancak, yaşamınızdaki harika olmasına yardımcı olan şeyleri tanımak için kendi düşüncelerinize ve deneyimlerinize dönün.

18. Olumlu doğrulamalar ezberleyin.

Bir onaylama kullanmak için iyi bir araçtır, çünkü aklınızı, söylediğiniz şeylere inanmaya programlayabilir. Bunun nedeni, aklın gerçek olan ile ne yaptığınız arasındaki farkı söyleyememesidir.

Okuma teyitleri güne başlamanın iyi bir yoludur. Aldığın onaylama, ne elde etmek istediğine bağlı.

19. Özenli olarak Günlük tutun.

Dikkatli bir şekilde günlüğü tuttuğun zaman, artık yaşadıkça pasif bir şekilde yaşamıyorsun. Bunun yerine, yolunuza çıkan düşünce, duygu ve fikirlerle uğraşmaya zaman ayırıyorsunuz. Bunu yapmak sizi şu an olmaya zorlar ve çevrenizin ayrıntılarını ele alır.

Bu, gün boyunca olan ve başka türlü düşünemeyeceğiniz olayları düşünmenize de yardımcı olacaktır. Gününüzü gerçekten mutlu eden anları tekrar düşünün ve bu anların sizi nasıl hissetmelerini sağladığını ve günün geri kalanı üzerinde nasıl olumlu bir etkiye sahip olduklarını düşünün.

20. Olumlu insanlarla kendinizi kuşatın.

Eski atasözü giderken, “Siz tuttuğunuz şirketsiniz.” Hayatınıza olumsuzluk getirebilecek zehirli insanlardan uzak durun. Bu, hem gerçek hayatınız hem de çevrimiçi varlığınız için geçerlidir.

Olumlu insanlar, kendi hayatınız hakkında daha olumlu kalmanıza yardımcı olacak ve onların enerjisi dünyanızı nasıl gördüğünüze yansıyacak. Hayatınızdaki olumsuzlukları sınırlandırmak istiyorsunuz, çünkü dikkatli veya bilinçli değilseniz, olumsuz düşünceler kendi aklınıza girebilir ve gününüzdeki görüşünüzü değiştirebilir.

21. Olumsuz kendi kendine konuşmanızı iyileştirin.

Kendin hakkında diğer insanlarla nasıl konuşursun? Ayrıca, kendiniz hakkında nasıl konuşuyorsunuz size ?

Günlük kişisel gelişim egzersizlerini uygulayarak negatif kişisel konuşmanızı ezin.

Olumsuz kendi kendine konuşmanız, düzeltmeniz gereken kendi kendine sabotaj şeklidir.

Kendin hakkında konuşma şeklinin, nasıl düşündüğün, nasıl davrandığın ve hayatın hakkında kararlar aldığın büyük bir etkisi var. Kendinizi daha iyi tanımak ve sizi olumsuz öz konuşmaya daha az duyarlı hale getirmek için kişisel farkındalığınızı artırmak önemlidir . Bu, gününüzü geçtikçe düşünmenizi ve daha olumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

22. Kendinizi ve başkalarını affetmeyi öğrenin.

Yıllar önce kin tutuyorsun ve hala seni bırakmalarına izin veriyor musun?

Nasıl bağışlanacağını ve unutulacağını öğrenmek önemlidir, böylece yükleri bırakıp daha özgür bir yaşam sürdürebilirsiniz. Sizi inciten insanları affetmek ve kendi eksiklikleriniz için kendinizi affetmek, daha mutlu, daha az stresli bir yaşam sürdürmenin bir adımıdır.

Geçmişi bırakmak, olumsuz düşüncelerden arınmış, daha mutlu bir yaşam sürdürmenize izin verecektir. Burada ve şu anda yaşamaktan memnun olmanıza izin verecektir.

23. Paylaşımcı ve kibar olun.

 Kendine nezaket göster ve diğer insanlara, almayı beklediğin kadar nezaket göster.

Unutmayın, her gün kişisel gelişiminiz üzerinde çalışmak önemlidir, böylece sürekli olarak daha iyi bir insan olursunuz. Bu, birkaç ayda bir ziyaret edebileceğiniz bir şey değil. Her zaman hayatınızda biraz iyileştirme kullanabilecek alanlara odaklanmanız gerekir.

Bu uygulamalardan bir kaçını seçip alışkanlık haline gelinceye kadar düzenli aralıklarla yaparak başlayın. Sonra bunlardan birkaçı olduktan sonra, kendinizi daha da geliştirmek için biraz daha deneyin.

Yazar Hakkında ; adminyazankafa

Buna da göz at

Her kızın bilmesi gereken 50 moda ipucu

Bazen sadece bir şeyleri nasıl bildiğini biliyorsun, ama birisi yüksek sesle söyleyene kadar yaptığını anlama. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir